İstiklal Marşımız 103 Yaşında… İstiklal Şairi Mehmet Akif Ersoy’u andık

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Turgay İKİNCİ-Şalpazarı

Mehmet Akif Ersoy‘un yazdığı şiirin Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde (1921), İstiklal Marşı olarak kabul edilişinin 103. yıldönümünde Şalpazarı Gençlik Merkezi’nde düzenlenen çeşitli etkinliklerle İstiklal Şairi bir saygıyla anıldı.

Şalpazarı Gençlik ve Spor İlçe Müdürlüğü tarafından Gençlik Merkezi Konferans Salonu’nda düzenlenen söyleşide, “Mehmet Akif Ersoy‘a neden vefa borcumuz var ?” sorusunun cevabı anlatılmaya çalışıldı.

Şalpazarı Gençlik ve Spor İlçe Müdürü Murat Ayaz, Mehmet Akif Ersoy‘u anma programının açılış konuşmasında; “Korkma ! diye başlayan İstiklal Marşımızı idrak edeceğiz. Doğduğumdan beri aşığım İstiklale diyen örnek kişiliği ve millet sevgisiyle Türk Milletine rehber olan münevver ve müteşekkir şahsiyet Mehmet Akif Ersoy’u anlama ve benliğimize nakşetmeye çalışacağız” diye konuştu.

Trabzon Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Suat Ungan söyleşisinde; Milli Mücadele yıllarında İstiklal Şairi Mehmet Akif Ersoy‘un 20 yıl Anadolu topraklarını gezerek büyük özveri ile insanları aydınlattığını ve hayatını Ülkemizin birliğini tesis etmeye adadığını ifade etti.

Programda Türkiye ve yurt dışında yaşayan Şalpazarılı vatandaşların istiklal Marşımızı seslendirdikleri klip gösterildi. İstiklal Marşımızın okunduğu klip büyük ilgi gördü. Program, Şalpazarı Spor Salonu bahçesine Şalpazarı MYO öğrencileriyle birlikte Mehmet Akif Ersoy anısına fidan ve çiçek dikimi ile sona erdi.

Söyleşi Programına Şalpazarı Kaymakamı Semih Memiş, Şalpazarı Belediye Başkanı Refik Kurukız, Trabzon Üniversitesi Şalpazarı MYO Müdürü Doç. Dr. Dönüş Gençer, İlçe J. K. Teğmen Seher Serin, İlçe Milli Eğitim Müdürü Hüseyin Türkmen ve gençler katıldı.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir