acısu senligi

İlkini 6 Mayıs 1990 tarihinde gerçekleştirdiğimiz Acısu Hıdrellez Kültür ve Bahar Bayramı’nın bu yıl 21 Mayıs 2017 Pazar günü yapılacağı söylentisi tafaları karıştırırken, Şenlik Bölgesindeki Mahalle Muhtarlarının ve vatandaşların tepkisine yol açtı.

Edinilen bilgilere göre geçen hafta, Çamlıca, Simenli,  Sayvançatak ve Doğancı Muhtarları ile Belediye’de bir araya gelen Şalpazarı Belediye Başkanı Refik Kurukız‘ın, “Kültür ve Turizm Bakanlığı artık uluslararası boyutta olmayan şenliklere destek vermiyor. Evraklarımız geri geldi. Yeniden düzenleyip gönderdik. Kendi imkanlarımızla şenlik yapamayız. Bakanlık’tan destek alıp yapacağız” diyerek, Acısu Şenliği’nin 21 Mayıs 2017 Pazar günü yapılacağını ifade ettiği belirtildi.

Bir Mahalle Muhtarı ise, Başkan Kurukız‘ın kendilerine, “Zaten ilk hafta havalar ısınmıyor. 3’üncü hafta yaparsak daha iyi olur, gelecek sene yine gerçek zamanında yaparız” dediğini söyledi.

Kültür ve Turizm Bakanlığı’na, “Acısu Hıdrellez Kültür ve  Bahar Bayramı her yıl Mayıs ayının ilk Pazar günü yapılır” şeklinde tescil ettirdiğimiz Acısu Şenliği’nin tarihleriyle sürekli oynanması hem şenliğimizin hem de İlçemizin itibarını düşürdü. Yıllardır Şalpazarı Kaymakamlığı eliyle düzenlenen Acısu Hıdrellez Kültür ve Bahar Bayramı’nın, son 3 yıldır Şalpazarı Belediyesi’nin insiyatifine bırakılmasıyla irtifa kaybına uğradığı dikkatlerden kaçmıyor. Günlerden beri yüzlerce vatandaş, geçen yıl keyfi olarak Cumartesi günü gerçekleştirilen Acısu Hıdrellez Kültür ve Bahar Bayramı’nın bu yıl hangi tarihte yapılacağını soruyor.

Ayrıntılar yayına hazırlanıyor…