acisu manset

Güvenlik gerekçesiyle iptal edilmesi beklenen Acısu Hıdrellez Kültür ve Bahar Bayramı’nın 7 Mayıs 2016 Cumartesi günü yapılacağı açıklandı. Şalpazarı Belediyesi belediye hoperlöründen anonsla Şalpazarılılar’ı Acısu Şenliği’ne davet etti.

Edinilen bilgilere göre dün Kaymakam Cafer Sönmez başkanlığında gerçekleştirilen “Güvenlik Zirvesi” nde, Acısu Şenliği’nin daha önceden afişte belirtildiği tarihte yapılması kararlaştırıldı. Belediye Başkanı Refik Kurukız, İlçe Jandarma Komutanı Mehmet Taşkın ve İlçe Emniyet Amiri Akif Güngör de katıldı.

Toplantıda; Ülkemizde her gün şehitler verdiğimiz bir ortamda şenlik yapılmasının etik olmadığ dile gelirilirken, Belediye Başkanı Kurukız, ” Böylesine acılı günlerde aslında bu Şenliği yapmamamız gerekiyordu ama bizim amacımız halkımızın kaynaşması, birlik, beraberlik ve buluşma şeklinde. Sanatçıları biraz kısaltmayı planlıyoruz. İçini yarışmalarla doldurarak yapacağız.” dedi.

Acısu Şenliği tarihinde ilk defa Cumartesi günü yapılacak !

Öte yandan her yıl Mayıs ayının ilk Pazar veya erken olduğu takdirde 2. Pazar günü yapılan Acısu Hıdrellez Kültür ve Bahar Bayramı, tarihinde ilk defa Cumartesi günü yapılacak. Acısu Şenliği’ne özgü Pazar gününün bazı gerekçelerle değiştirilmesi üzerine vatandaşlar yaklaşık 2 aydan beri bizi arayarak; “Acısu Şenliği nezaman yapılacak?” diye sordu. İyi düşünülmeden yaratılan bu “Gün” karmaşası, Acısu Şenliği’nin prestijini sarsarken,  yıllarca da, “Acısu Şenliği hangi gün ?” sorusuyla karşılaşılacak.

IMG_4879