yayla evleri yikilacak

Trabzon Valisi A. Celil Öz başkanlığında Valilik binasında, Büyükşehir Belediye Başkanı Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu, Vali Yardımcıları, Jandarma Komutanı, Emniyet Müdürü, Kaymakamlar, Belediye Başkanları, Orman Bölge Müdürü,Tapu Kadastro Bölge Müdürü, Çevre Şehircilik İl Müdürü ve Tarım,Gıda ve Hayvancılık  İl Müdürü’nün katılımıyla;  “Mera ve Yaylalarda Kaçak Kapılaşma ve Kıyıların Korunması” konulu bir toplantı yapıldı.

vali1 vali2

Toplantı öncesi genel bir değerlendirme yapan ve gündem hakkında konuşan Vali Öz,  Turizm sezonu öncesinde mera ve yayla alanlarının korunması ve kaçak yapılaşmanın önlenmesi  ile kıyıların korunması konusunda  ortak bir irade ortaya koyacaklarını vurgulayarak,  “Mera ve yaylaların korunması ve kaçak yapılaşmanın önlenmesi konusunda siyasi irade ile birlikte mevzuatın bize verdiği görev, sorumluluk ve yetkinin daha etkin kullanımı için ortak bir irade ortaya koyup çalışmalarımızı buna göre sürdüreceğiz” dedi.

eynesil sis

Trabzon Valisi Öz, toplantı sonrası alınan kararları açıkladı:

Vali Öz, yaylalarda ve meralarda kaçak yapıların önlenmesi konusunda bundan sonra hiçbir inşaata izin verilmeyeceğini, inşaat başladığı anda ilgililer tarafından yıkılacağını söyledi.  Vali Abdil Celil Öz, “Söz konusu yerlerde yapılaşmayı önlemek adına yayla ve meralara inşaat malzemesi sokulmayacaktır. Tüm asayiş birimlerimiz ve diğer sorumlular bu konuda görevli ve sorumludur. Gerekli kontrolleri yapacaklardır. Ayrıca Mera Kanunu gereği yayla, mera ve ormanlık alanlardaki şahıslara ait  tel örgüler sezon öncesi sökülecektir” diye konuştu.

Vali Öz, plajların herkesin istifade edebileceği şekilde düzenleneceğini ve kesinlikle giriş  ücreti alınmayacağını ifade ederek, bu konuda belediyelerden örnek uygulamalar beklediğini söyledi.

Vali ayrıca, kaçak yapıların yıkılması aşamasında oluşacak masrafların hesaplanıp bina sahiplerinden tahsil edileceğini de sözlerine ekledi.